Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Silah Ruhsatı İşlemleri
 
SİLAH İŞLEMLERİ HAKKINDA 
 
SORU : Silah ruhsatı almak için nereye müracaat etmeliyim?
Bulundurma, kamu görevlisi taşıma, emekli kamu görevlisi taşıma, meslek mensubu (Kuyumcu, Müteahhit, Arıcı vb.) taşıma ve yivli av tüfeği taşıma ve bulundurma ruhsat müracaatlarınızı;Yerleşim yeri adresinizin (ikametinizin) bulunduğu Rize İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne, ikametiniz Jandarma sorumluluk bölgesinde ise Rize İl Jandarma Komutanlığına yapmanız gerekmektedir.

SORU : Yivsiz av tüfeği almak için nereye müracaat etmeliyim?
Yerleşim yeri adresiniz (İkametiniz) Polis bölgesi ise bağlı olduğunuz İlçe Emniyet Müdürlüklerine yada İlçe Emniyet Amirliklerine, il merkezi ise İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne, Jandarma Komutanlığına,il merkezi ise İl Jandarma Komutanlığına müracaat etmelisiniz.

SORU : Ruhsatlı silahım için mermi almak istiyorum nereye ne şekilde müracaat edebilir, kaç mermi alabilirim?
Mermi talebiniz hususunda yazacağınız dilekçenizin ekine ruhsat fotokopinizi de ekleyerek silah ruhsatını aldığınız birime müracaat ettiğiniz takdirde, 1000 adet mermi alabilmeniz için size mermi satın alma belgesi tanzim edilir. Bu belge ile MKE"den ya da MKE ile anlaşmalı bayilerden mermi satın alabilirsiniz.

SORU : Silahımı hibe yoluyla başka birine devretmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Silahınızı hibe alacak kişinin ilgili birime müracaat ederek dosya açtırması gerekiyor. Karşılıklı hibe dilekçesi yazılıp, silahınızı devir alacak şahsın yapılan tahkikat ve dosya incelemesi sonucu silah ruhsatı alması uygun ise Valilik Makamından alınacak onaydan sonra, işlemi yapan ilgili birimin vereceği noter belgesi ile noter devir işlemi yapabilirsiniz. Noterden devir yapmak sizin bu silah üzerindeki sorumluluğunuzu sona erdirmez. Mutlaka işlemi yapan birim tarafından bu silahın devir alan kişi adına ruhsata bağlanması gereklidir. Elinde o silaha ait ruhsatı olmayan şahsa silahınızı teslim etmeniz kanunen suçtur, haklarında adli ve idari işlem yapılır.

SORU : Arkadaşıma ait silahı devir alarak adıma ruhsat almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
İlgili birime müracaat ederek adınıza dosya açtırmanız gerekir. Karşılıklı hibe dilekçesi yazıp hakkınızda yapılan tahkikat ve dosya incelenmesi sonucu silah ruhsatı almanızda herhangi bir engel yok ise valilik Makamından alınacak onaydan sonra, işlemi yapan ilgili birimin vereceği noter belgesi ile noter devir işlemi yapabilirsiniz. Noterden almış olduğunuz noter devir/hibe belgesini ilgili birime götürerek dosyanıza eklettikten sonra ruhsat kartınız yazılarak bizzat tarafınıza teslim edilir.
 
SORU : Yeni bir silah aldığımızda (Makine Kimya Endüstrisi Kurumundan) silahımıza kaç gün içersinde ruhsat almak zorundayız?
Fatura tarihinden itibaren 60 gün içinde silah ruhsatı almak zorundasınız.
 
SORU : Taşıma ruhsatlı silahım var. Yerleşim yeri adresim (ikametim) değişti ne yapmalıyım?
Nüfus Müdürlüğünden alınan yeni İkamet adresinizi gösteren belge ile birlikte Emniyet Müdürlüğüne ve Jandarma Komutanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.
 
SORU : Şirket ortakları olarak demirbaş tabanca alabilir miyiz ?
Şirket ortakları demirbaş silah alamaz.
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akedemisi
 • E-Devlet
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü
 • Polsan
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • Polis Eşleri Derneği Rize Şubesi